Checklist, czyli lista kontrolna

Checklist, czyli lista kontrolna

Przepis na angielski– ważny wybór na twoją przyszłość

Jesteśmy jeszcze w wakacyjnym nastroju jednak rok szkolny nadszedł.

Jeszcze moment i będziesz chciał/a lub musiał/a zorganizować dziecku dodatkowe zajęcia z języka angielskiego i pomyśleć też o sobie.

A być może już teraz rozważasz czy Ty lub Twój partner nie powinniście lepiej znać języka obcego? Może – zmieni to wasze życie? Pozycją zawodową? Może będziesz mógł/a wyjechać? Wykorzystać lepiej pojawiające się szanse zawodowe?

Często dajemy pierwszeństwo potrzebom dzieci, pytanie jednak czy warto? Spełniona matka i ojciec to najlepszy wzór dla młodego człowieka.

Jaka by nie była Twoja sytuacja, z pewnością z chęcią dowiesz się, co jest ważne, gdy decydujesz się na naukę nowego języka dla swojego dziecka lub siebie.

Przyjrzyj się, więc tym elementom:

  • Ile lat nauczyciel/szkoła działa na rynku i metoda nauki. Sprawdź, czy fakt, że szkoła działa od lat nie powoduje, że bazuje nadal na starych metodach.
  • Efekty osiągnięte przez dotychczasowych uczniów szkoły-rekomendacje.
  • Kwalifikacje, dodatkowe umiejętności i doświadczenie zawodowe nauczyciela oraz jego podejście do uczącego się. Humor i empatia nauczyciela działają cuda!
  • Metoda nauki- na czym polega, czy czujesz, że pasuje do ciebie i twoich oczekiwań?
  • Czy jest podręcznik, czy nie ma -jeśli jest- oczekuj standardowej, usystematyzowanej nauki, jeśli nie ma, upewnij się, że nauczyciel ma odpowiednie predyspozycje, kwalifikacje i polot.
  • Dobry kontakt z uczącym się- tylko on pozwala zakorzenić pasję do języka.
  • Ilość osób w grupie- jeśli będzie za duża, nawet bardzo tania, nie łudź się, że skorzystasz. Może warto rozważyć zajęcia indywidualne?
  • Forma udziału w zajęciach- nauka stacjonarnie w szkole, czy we własnym domu-online.

Żyjemy obecnie w bardzo szybkim świecie i mamy dużo obowiązków, dlatego często, z konieczności, wybieramy to, co jest dla nas wygodne i da nam poczucie ‘ załatwienia sprawy’. Pytanie czy przypadkowe działania rzeczywiście rozwiążą twój problem językowy na dłuższą metę?

Wielu moich uczniów, całe lata korzystało z niesprawdzonych nauczycieli, studentów i innych przypadkowych form nauki. I po latach inwestycji, które urosły do całkiem pokaźnych rozmiarów oznajmiają, że nie widzą postępów. Jak to możliwe?

Jest wiele dobrych szkół i znakomitych nauczycieli, jest również pewna grupa ludzi, którzy uczą języka, bo na tym akurat mają okazję zarobić. Część z nich pozna kiedyś metodykę nauczania, wykształci się i zamieni w całkiem niezłych nauczycieli. Większość jednak całkowicie zmieni zawód ale będzie przez jakiś czas uczyć posiłkując się podręcznikami dla nauczycieli mówiącymi im krok po kroku co robić- lub nawet nie.

Aby nauka była skuteczna niezbędny jest dobry nauczyciel. Czy wybierzesz się do weterynarza, gdy chcesz rozwiązać swój problem zdrowotny? Z pewnością – nie! Na pewno dokładnie sprawdzisz wszystkich lekarzy i wybierzesz najlepszego fachowca.

Dlaczego nie robić tego w innych dziedzinach życia?

Jak by nie było trafny wybór to ten, dzięki któremu osiągniesz założone cele językowe.

Kluczem sukcesu jest, więc jak zwykle właściwy wybór…

Przeznacz, więc chwilę swojego cennego czasu by sprawdzić jakość oferowanych kursów językowych i wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom. Twój czas z pewnością zwróci się wtedy z ‘nawiązką’, a odpowiedni kurs doda Ci skrzydeł! Jeśli motywuje cię ciekawość – i zależy ci na tym ,by uczyć się się inaczej niż w zwykłej szkole- wybierz niestandardową metodę.

A jaka jest optymalna forma nauki? Powinna być ona komfortowa. To ważny element całości, na który czasem nie zwracamy uwagi. Jeśli ‘ ciśniesz’ siebie i wybierasz formę, która cię dodatkowo obciąża, szanse na osiągnięcie sukcesu zmniejszają się.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych form nauki- ‘twarzą w twarz’. I trudno się temu dziwić, bo kontakt osobisty jest bezcenny. Gdy jednak zauważasz jak wielu unikalnych ludzi i umiejętności nie byłoby dla Ciebie w ogóle dostępnych gdyby nie Internet, jakie możliwości stwarza ci interakcja online z wybranym przez ciebie nauczycielem języka obcego – z pewnością zdecydujesz się to rozważyć.

Z życzeniami sukcesów w życiu i wykorzystania pełni twojego potencjału!

Anna Stelmasiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − eleven =